Evropská liga 2016/17 - 3. předkolo - 1. zápas - 28. 07. 2016

U příležitosti jakoby 50. výročí znovuobjevení Járy Cimrmana uvádíme následující dílo:

Autor: DBS, přečteno: 815x, komentářů: 1  |  Pátek, 16. Září 2016

Toto byla jakoby Evropská liga?

28.07.2016

Utkání, na které jsme se vypravili, bylo jakoby Evropská liga už jen proto, že to bylo vlastně 3. předkolo Play-off EL. Ale jakoby „evropský mač“ to byl i průběhem zápasu samotného. Ale to už prozrazuji jakoby konec celého výjezdu, takže zpět a popořádku.

Los nám přál a Slovan získal soupeře jakoby ze Západu neboť od Liberce je směrem jiho-jihovýchodním. A tím směrem to byl pokaždé výlet jakoby do středověku či do Asie, ale Admira Wacker je jakoby vídeňský klub, takže jsme veškeré obavy jakoby hodili za hlavu. V den zápasu v 7 ráno jsou před stadionem U Nisy připraveny dva autobusy. Jeden z nich obsazujeme jakoby my a do druhého jdou ostatní Slovaňáci. Konečně jsme všichni a dva jakoby zaplněné autobusy vyráží do Rakouska. Cesta probíhá v pohodě, při první zastávce je k vidění jakoby domácí pohoda - kakao s loupáčkem a jakoby snídaně. Snad to u toho skončí a nepřidá se někdo s kefírem. Krásy Vídně jakoby známe, a tak volíme přesun rovnou na místo konání večerního zápasu. 20 tisícový Mödling je pár kilometrů za Vídní, takové jakoby předměstí, jenže bus nám staví dřív. Stadion je totiž jinde a to v Maria Enzersdorf. Totální „díra“. Kolem stadionu jsou jen další sportoviště a mezi nimi pobíhají mraky vyděšených dětí, které se tváří, jako by viděly duchy. My jsme pro změnu vyděšeni jakoby z toho, že nevidíme nikde žádné občerstvení. Opravdové zděšení nastává po půl hodině marného hledání. Naštěstí se nás ujímá jakoby místní správce trávníku. „Po slovensky“ dostáváme instrukce, kde jakoby zaženeme žízeň a nálada se opět zlepšila. Z kultury a památek tedy není vůbec nic.

Při vstupu na stadion nechápavě kroutíme hlavou. Není to jakoby zrekonstruovaný stadion? Vzápětí nastává další překvapení. To, že do sektoru nesmíme vnést spousty věcí je běžné, ale zabavit invalidní vozík? Vysvětlení, proč nemůže kamarád do sektoru na vozíku, je velmi rafinované: kdyby se jakoby něco stalo, tak by jakoby neměl jak ze sektoru odjet, protože tam jsou jakoby schody... (jak to znělo přesně v originále netuším). Na čele střechy hlavní tribuny je výčet titulů a pohárů, které získal jakoby Mödling. Ale tyto úspěchy jsou od předchozích klubů Admiry Vídeň a Wackeru Vídeň. To je, jako by se Příbram ještě teď chlubila tituly po Dukle Praha.

Po deváté hodině večerní začíná očekávaný mač. Ochozy jsou skoro prázdné. Opravdu to vypadá, jako by nikdo nevěděl, že se tu dnes hraje. UEFA jindy přehnaně mění termíny zápasu týmů, které hrají jakoby blízko sebe, Liberec s Boleslaví nesmí hrát ve stejný den, přestože je dělí 40 km, ale to, že ve stejný den hraje ve Vídni Austria s Trnavou, nevadí. Běží 7. minuta a prohráváme 1:0, náš brankář vypadá, jako by viděl naši obranu poprvé a ona rovněž. Asi na tom něco bude, vždyť přestoupil do Slovanu teprve včera. A už je tu vyrovnání, Egon vystřihl nůžkami parádní gól. Slovan je i nadále aktivní, ale trefil pouze tyč. Ke konci poločasu se hlavní sudí víc věnuje svému stehnu než hře, vypadá jako by se blbě rozcvičil (věděl vůbec, že bude dneska pískat?). Na začátku druhého poločasu přichází očekávané střídání na straně sudích. V 56. minutě zhasínají světla, i když světelné reklamy vesele blikají dál a ve skyboxech se hoduje. Situace přímo vybízela k tomu, abychom si zazpívali píseň od Vídeňského rodáka. A tak se stadionem nesl Elektrický valčík: byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud... .  Tak se jakoby rozběhla 90. minuta a konečně pokračujeme, tedy ještě ne, protože střídají domácí hráči. Opět zasahuje Egon, poté co si jakoby přihrál hlavičkou o tyč, posílá Slovan do vedení. A znovu jsme bez světel, připadám si jako bych se přesunul v čase a prostoru a byl na Lízátkách před 14 lety. Pod naším sektorem opět vzniká improvizované studio a vyvolávání fotbalového odborníka rakouské televize jakoby Plašila. Jakoby Plašil se také dobře bavil a proběhla i jakoby děkovačka. Na to, co si asi říkají diváci u tv, raději nemyslet. Následuje mohutné vyvolávání zaručeného zdroje elektrického proudu – Temelín. Znovu se rozsvítilo osvětlení. A sotva se hráči zahřáli, už je tu další přerušení. Po hřišti pobíhá jakoby terorista nebo pacient z rakouských bohnic. Znovu to vypadá jako by o dnešním zápase vědělo jen pár zasvěcených. Nikde není vidět pořadatele, kteří by to individuum jakoby „Ve jménu míru“ odvedli. „Ty voe, kdy se tohle dohraje?“. Pomaloučku se blíží konec zápasu, běží 90. minuta a nastavovat se budou dvě minutky. Blik. A je opět tma. Hráči se začali pošťuchovat, jako by vlak vjel před Turnovem do tunelu (jakoby dřív se ve vlaku opravdu nesvítilo). Rozhodčí odměnil nejvíc aktivního červenou kartou. Ale světla stále nesvítí. Tady končí veškerá sranda, co když se ty avizované dvě minuty neodehrají? Ukončí rozhodčí zápas, když už uběhla 90.min? Budou se dohrávat 2 minuty zítra? A když ano, tak v kolik? Nebo se bude opakovat celý zápas? Blíží se půlnoc, většině z nás končí připlacené pojistky na blbost, dost dětí spí na ramenou rodičů... a ejhle světla opět svítí. Rozehrávají se snad poslední 2 minuty zápasu. Konečně přichází očekávané ukončení zápasu. Slovan vítězí 2:1. Ale jakoby celkem dobrý utkání.

Cesta domů probíhá jako vždy.

P.S.: Kdo nevěří, že druhý poločas proběhl dle výše uvedeného, tak se může podívat na záznam 2. půle: