Slovan - 1.FC Slovácko
Pohár ČMFS - semifinále - 11.5.2005

Dva popisy z domácího pohárového zklamání...

Autor: DBS, přečteno: 703x, komentářů: 0  |  Středa, 11. Května 2005

Popis 1: Opět po roce je Slovan v semifinále národního poháru a opět je to v podstatě jediná reálná šance jak se dostat do evropských pohárů. Takže tu bylo utkání jara a to byla výzva pro udělání dosud největší choreo akce na Slovanu. Na přípravě se podíleli jak lidi z D.B.S. tak mladí. Většinu materiálu finančně zaštítil klub v rámci fanprojektu. A tak nezbylo než před začátkem utkání rozdat bílé a modré složené A2 na každou sedačku na Severní tribuně. (modrých papírů mělo být víc, ale nedorazily a tak se trochu improvizovalo) Pak už bylo jen potřeba všem lidem co na tribunu přichází vysvětlit kdy a co udělat. Téměř všichni to hravě pochopili a někteří si to i cvičně vyzkoušeli.

Všichni pak již jen netrpělivě vyčkávali kdy to začne. Hráči již byli seřazeni v tunelu a vycházeli na hrací plochu v tu chvíli se akce spustila. A vydařila se nad očekávání skvěle, škoda jen volných míst. Nezbylo než poděkovat především mladým, kteří se aktivně zapojili do organizace lidí na Severní tr.. Pak již začalo samotné utkání. Zhruba v šedesáti jsme spustili vytrvalý hlasový support, ke kterému se přidávali i ostatní tribuny. Slovan měl od začátku převahu a byla vidět touha po vítězství, kterou po 20.minutách zúročil. Do konce poločasu se však podařilo Slovácku za velkého přispění Lukáše vyrovnat. Na začátku druhé půlky jsme opět předvedli obouruč vlajky s písmeny D B S L a znak a vlajky na tyčích. Po deseti minutách druhé půlky se Slovácko po nedorozumění či spíš chybě Čecha dostalo do vedení. Deset minut před koncem se parádně trefil Kisel a vrátil Slovan do hry o finále. Po skončení řádné hrací doby přišly na řadu pokutové kopy:

Zápotočný 1:0, Čech chytil, Došek (kterému na stadionu věřilo málo lidí) přestřelil, vyrovnáno 1:1, Lukáš trefil bombou pouze břevno, Slovácko se ujímá vedení 1:2, Hamouz vyrovnává, Čech opět skvěle a chytá, přichází Polák a přestřelil branku Slovácko proměňuje rozhodující penaltu a postupuje. Z postupu se raduje i třicítka hostujících fans, kteří s sebou přivezli asi 8 vlajek a podpořil je i Ruda.

A tak, když už výkony a hlavně výsledky Slovanu nestojí za moc a Evropa je opět v nedohlednu, je aspoň potěšitelné, že mladí mají zájem o vytváření atmosféry a že se dá spolupracovat i s tribunami okolo. Ještě jednou díky všem co se zapojily do kartoniády. Pro hráče samotné bylo připraveno ještě jedno choreo, ale vzhledem k důležitosti utkání, je odloženo na jindy.

P.S. Večer po utkání na autobusáku několik libereckých „fanoušků“ z řad Kategorie S a Ultras Liberec napadlo fans Slovácka takovým způsobem, že jeden z nich skončil v nemocnici. Od veškerých těchto akcí se distancujeme!

Popis 2: Na klíčový semifinálový zápas (loni pro nás semifinále znamenalo konec nadějí na Pohár UEFA) navíc proti Slovácku, kde jsme 4 dny předtím ztratili dva body gólem v páté minutě natavení (i když ohlášeny byly tři minuty...), jsme chtěli dát hráčům najevo naši podporu nějakou kvalitnější akcí. Proto jsme se odhodlali k pokusu o první celotribunové choreo U Nisy (nepočítáme-li předchozí chaotické balonkové akce). Nejlepším místem je jednoznačně Severní tribuna, která vždy bývá nejplnější. Příprava začala o víkendu, bylo naskládáno 2000 bílých papírů. Dva týdny dopředu objednané modré papíry, kterých jsme chtěli použít cca. 500, bohužel včas nedorazily, proto jsme v den zápasu narychlo poskládali 200 dalších bílých papírů a 300 modrých čtvrtek, které jsme měli v zásobě na jiné akce. Dvě hodiny před zápasem jsme asi v deseti lidech k úžasu přítomných pořadatelů (kteří se opakovaně vyptávali, na co že to vlastně bude) umístili poskládané papíry mezi sedačky. Napoprvé jsme samozřejmě nemohli zkoušet žádný složitý obrazec, navíc světle modré čtvrtky by nebyly dost kontrastní, proto jsme přistoupili k nejjednodušší modrobílé variantě podle sektorů (modrý jen prostřední sektor). Na tento zápas bohužel dorazilo jen asi 3500 diváků (na Severní odhadem 1300 - 1500), což způsobil výkon našich hráčů při předchozím domácím utkání s Drnovicemi a deštivé počasí během celého dne zápasu. Zlatá střecha... Na nejdůležitější domácí utkání před koncem sezony určitě mělo dorazit víc lidí (na příští zápasy proti Opavě a Budějovicím jich ale víc už taky nejspíš nepřijde). Připraveny byly letáky, které se rozdávaly u vchodů na Severní tribuně, přitom se vybralo na 600Kč. Přesto spousta lidí, když si sedli na svá místa, vzali papír, rozbalili ho a hledali na něm nějaký text.... Ale byli i tací, kteří se zaujetím pročetli leták, vyzkoušeli rozbalit papír, zase ho složili a při nástupu netrpělivě očekávali, kdy už akci spustíme. Domluveno bylo i ohlášení zprávy hlasatelem, ten ale vše ohlásil trochu dřív, než bylo potřeba. Pod sektory byli připraveni naši lidi, aby ostatním ve správný okamžik ohlásili co s papírem udělat a názorně jim to předvedli.

Když se akce spustila, nejdřív to nevypadalo moc nadějně a dost lidí se tvářilo, jako že se jich nic netýká, ale nakonec většina lidí (80-90%) včetně důchodců a malých dětí papír zvedla a překvapila tak všechny, kdo tvrdili, že se v Liberci s lidmi mimo kotel nedá spolupracovat. Jde všechno, jen se to musí dobře připravit a naplánovat! Jak je vidět na fotkách, výsledný efekt při nástupu se zaujetím pozorovali i naši fotbalisti. Samozřejmě že choreo mělo dost rezerv, hlavně prázdné spodní části sektorů, ale i tak lze akci hodnotit jako v rámci možností povedenou a hlavně je to velký příslib do budoucna! Až zas někdy bude dost lidí, vyjde celotribunové choreo o moc lépe. Náklady na akci se pohybovaly kolem 3000Kč, z toho asi třetina šla z našich peněz. Bílé papíry zaplatil klub, který vyšel vstříc a zajistil bezproblémovou spolupráci s pořadateli (povolení akce, vpuštění na Severní tribunu, žádné problémy kvůli úklidu atd.). Navíc se dost ušetřilo díky tomu, že jsme stovky nepoužitých nebo znovu poskládaných papírů o přestávce posbírali a schovali pro příští příležitost. Na přípravě a realizaci celé akce se nejvíce podílelo asi 10 lidí, jak z D.B.S., tak z mladých, kteří o pomoc při supportu a choreografiích projevují čím dál větší zájem.

V sektoru se nás nakonec sešlo znovu jen kolem šedesáti. Vzhledem k počtu a sestavě jsme předváděli kvalitní vytrvalý support, i za nepříznivého stavu. Ostatní tribuny se tentokrát také několikrát zapojili do fandění. Během zápasu jsme znovu vytáhli vlajky na tyčích a na začátku druhého poločasu i pět obouruč vlajek (D.B.S.L. + znak Slovanu). K výkonu našich hráčů už toho bylo jinde napsáno víc než dost. Často přitom v návalu zklamání z konce pohárových nadějí pisatelé (nebo pisálci...) zapomínali na fakt, že nástup do utkání se našim povedl a předvedli i nezvykle mnoho bojovnosti při snaze o vyrovnání. Vše pak ale sami znehodnotili kopáním penalt do výšky. Hlavně u budoucího sparťana Lukáše se to u lidí nesetkalo zrovna s pochopením a nebylo se čemu divit... Škoda další šance na pohárovou Evropu, již jsme si znovu nechali proklouznout mezi prsty. Pro nás ale stále platí: Slovan & D.B.S. forever!